Статьи

Статьи. Новости. Публикации. О неврологических заболеваниях, синдромах, симптомах и методах лечения. Самые важные новости медицины. Публикации о здоровом образе жизни.

divorce neurosis

Розлучення і стрес: дві сторони однієї медалі

За статистикою сьогодні в Україні зіа 100 шлюбів раніше чи пізніше розпадаються 68. Практично така же ситуація у наших найближчих сусідів. Деякі країни благополучної Європи наступають нам на п’ятки в цьому питанні. Загалом це ознака того, що сімейні традиції сучасної людини сильно міняються під впливом стрімкого темпу життя та інших об’єктивних факторів.

І насправді, для цього є безліч причин, але сьогодні ми поговорим не про причини, а про наслідки. Не для суспільства в цілому, а для конкретного людини, що пройшла через подібні випробування. Так, саме випробування, тому що в більшості випадків ці стреси не проходять безслідно і можуть з’явитися навіть через тривалий час після розводу.

Чоловік середнього віку

Вища освіта, благополучний соціальний статус, сім’я, діти, цікава та перспективна робота. Здавалося б, немає жодних причин для занепокоєння і все б було добре, але… він прийшов з серйозними скаргами, які супроводжують деякі невиліковні захворювання Нервової та Кровотворної системи. Це були кілька типових, яскраво виражених симптомів абсолютно різних, але очевидно важких захворювань. Я не називатиму діагнози, тому що жоден з них не підтвердився.

Окрім іншого, звертали на себе увагу: виражена занепокоєність своїм здоров’ям, дратівливість, тривога, втома від нав’язливих думок та переживань з приводу того, що «захворювання» начебто неухильно прогресує, але досі ніхто із провідних спеціалістів не може знайти причину. Та й найрізноманітні обстеження не дають чітких відповідей на запитання, а лікарі чомусь схиляються до думки, що жодної особливої патології у пацієнта немає.

Що важливо, пацієнт про свої «захворювання» знає не з чуток. Він детально обстежив усі перехрестя, закутки та смітники Інтернету у наполегливих пошуках причин його страждань. У результаті їм було знайдено ймовірні винуватці його страждань з-поміж, безумовно, «найтяжчих і невиліковних» захворювань.

На прийомі неврологічний огляд ніяких неврологічних симптомів не виявив крім невротизації з ознаками  іпохондрії. Про наявність гематологічного  захворювання важко було судити без додаткових тестів та лабораторних досліджень. Тому, для виключення серйозних причин було призначено обстеження, які вже за кілька днів підтвердили відсутність ознак порушення роботи організму.

Диму без вогню не буває

Як би там не було, але видно, що людина страждає. Йому важко. Він повністю занурений у турботи про своє здоров’я. Але ж диму без вогню не буває і тому мені потрібно було знайти справжні причини його скарг.

Проблеми у сім’ї чи на роботі пацієнт категорично заперечував. Щодо роботи, його відповіді не викликали сумніву, адже важко було собі уявити людину, яка досягла серйозного успіху в кар’єрі з бекграундом у вигляді постійних, нерозв’язних проблем з начальством або підлеглими. Потрібно було шукати причини в іншому місці.

Багато років тому він уже звертався до мене по допомогу. Тоді це було пов’язано з тим, що його покинула дружина. Саме так це виглядало на перший погляд. Цілком несподівано для нього, здавалося би, на порожньому місці спочатку вона запропонувала пожити окремо, а потім і зовсім пішла. Це було настільки несподівано, що він розгубився. Ніяких сварок, постійна турбота про неї та її рідних, матеріальний достаток, спільні плани, діти. І тут раптом таке.

Звичайно, вони розлучилися. Якщо жінка прийняла рішення, то навряд чи вона його поміняє. Вона раптом зрозуміла, що до цього жила не своїм життям. Зараз у кожного з них є своя сім’я, діти, а ця історія лишилась у далекому минулому. Так здавалося…

Я запитав у пацієнта про можливість поспілкуватись із його дружиною. Мені хотілося дізнатися її думку щодо його «хвороби». Очевидно, дружина, що любить, буде намагатися допомогти своїй половинці боротися з проблемами і буде зацікавлена у спілкуванні з лікарем.

Він підтвердив, що дружина згодна на бесіду з лікарем і навіть надихнувся можливістю цієї зустрічі. Але, у призначений час консультація не відбулася. Перенесення її на інший час також виявилося безрезультатним. Дружина пацієнта навіть не намагалася вийти на контакт. Було очевидно, що їй усе це, як мінімум, байдуже і навіть дратують спроби лікаря поспілкуватися. Пацієнт також якось зніяковів, і ми більше не поверталися до цього питання. В принципі, це вже було і не потрібно, всі відповіді вже було отримано — її не хвилюють проблеми чоловіка. Щось інше, мабуть більш практичніше, поки що тримає її коло нього.

Привіт із минулого

Підсвідомість людини чітко фіксує будь-які події, а особливо ті, що пов’язані з яскравими емоціями та переживаннями. Минуло майже п’ятнадцять років після пережитої травми – розрив із коханою людиною. Здається, все давно забуте. Нова благополучна сім’я, нові плани. Так би воно і було, якби не було причин сумніватися в цьому «добробуті».

Підсвідомо пацієнт постійно звертається до пережитого негативного досвіду і це викликає незрозумілу тривогу. Так як він не допускає навіть думки про те, що він не потрібен, що його знову можуть залишити, його тривога трансформується у симптоми якось захворювання. І чим важчими здаються симптоми, тим більше жалості вони мають викликати у партнера та не допустити розриву стосунків.

«Істерія — велика симулянтка» — це висловлювання приписують відомому неврологу, який займався вивченням неврозів. Йдеться про те, що підсвідомість людини іноді готова моделювати несподівані  стани, що копіюють усі ознаки важкогої хвороби, аби вирішити проблему, яка не має раціонального рішення.

Наведений випадок демонструє, як пережиті в минулому проблеми можуть знову дати про себе знати. Цей приклад показує, наскільки лікарю для діагностики необхідно мати інформацію, яка самому пацієнту може здатися зовсім не важливою. Як то кажуть, диявол криється в дрібницях, а на дрібниці люди схильні не звертати уваги.

Не усвідомлюючи цього, пацієнт боїться що його знову покине дружина, як колись давно. Він боїться навіть думати про це, а тим часом його підсвідомість разом з Google видають «симптоми невиліковних хвороб», які мають стати аргументам, для прийняття рішення. Він підсвідомо ніби показує цим — я важко хворий, мені потрібна твоя допомога…  Нажаль, йому важко допомогти, адже навряд чи він сприйме причину своїх страждань. І точно не зможе прийняти правду про реальні проблеми в своїй сім’ї. Принаймні так було саме в цьому випадку.

(Усі персонажі вигадані , усі співпадіння випадкові)


Якщо у вас є скарги і ви не знаєте до якого фахівця необхідно звернутися, тоді ви можете отримати таку інформацію онлайн на спеціальному сайті абсолютно безкоштовно.

Comments for this post are closed.
mountins

Медитація для зняття стресу та розвитку внутрішньої стійкості

У сучасному вирі обов’язків, невизначеності та вимог стрес став для …

Розлади чутливості. Розповідає невролог

Ці симптоми можуть виникати з різних причин. Іноді, якщо ви деякий …

стрес

Жінка і стрес

Стрес є нормальною фізіологічною та психологічною реакцією на вимогливі …