Статьи

Статьи. Новости. Публикации. О неврологических заболеваниях, синдромах, симптомах и методах лечения. Самые важные новости медицины. Публикации о здоровом образе жизни.

woman and stress

Стрес та його наслідки у жінок

Стреси – тепер вже невід’ємна частина нашої реальності. Світ насичений різноманітними подіями і далеко не всі з них можна назвати приємними чи хоча б нейтральними. Але не варто лякатися. Гармонія у постійній боротьбі протилежностей. Тому стреси в різному їх прояві просто неминучі. Питання лише у тому, чи вмієте ви їм протистояти? Чи вмієте ми справлятися зі складнощами, які чекають кожного  з нас. Минулий рік приніс багато неприємного і навіть жахливого. Причин для стресу не меншає, а навіть стає більше.

Посттравматичний стресовий розлад

Це абсолютно нормально після небезпечної чи лякаючої події відчувати себе засмученою, зляканою та стривоженою. У більшості ці ємоції зникають протягом кількох тижнів. Але деякі люди продовжують відчувати це протягом місяців чи років після події, яка стала причиної стресу. Вони можуть продовжувати переживати те, що з ними трапилося та уникати предметів або місць, які можуть нагадувати  про те, що сталося. Це називається посттравматичним стресовим розладом (ПТСР).

Коли з’являється?

ПТСР виникає, коли люди, які пережили або стали свідками травмуючої події,  продовжують відчувати симптоми протягом більше місяця, що ускладнює нормальне життя. Травматичні події можуть включати фізичне або сексуальне насильство, війну, стихійні лиха, автомобільні аварії або будь-яка подія, яка переживається як глибоко лякає і засмучує. Посттравматичний стресовий розлад може розвинутися після будь-якої події, що травмує, після будь-якої психотравми.

Наразі, останнім часом найбільш актуальними причинами пережитих сильних стресів, принаймні для мешканців з більшостей областей України, є війна та її наслідки, у тому числі і економічні.  Багато сімей вимушені терміново змінювати помешкання, розлучатися з рідними та близькими людьми, полишати країну тощо. Перважно саме жінки залишаються більш вразливими до стресових факторів і як наслідок, з часом страждають від отриманих психологічних травм.

Будь-хто, хто пережив дуже страшний або небезпечний для життя досвід, наражається на ризик розвитку ПТСР. Цей тип травми є звичайним явищем: принаймні 4 із 5 осіб переживають будь-який тип психотравми у своєму житті. У переважної більшості людей, які пережили травму, посттравматичний стрес не розвивається. Чим серйозніша була травма або чим сильніша вона вплинула на вас, тим вищий ризик розвитку посттравматичного стресового розладу.

Які ознаки мають насторожити?

Ось короткий перелік основних симптомів:

  • Ви переживаєте подію заново, іноді через кошмари або спогади. Ви можете відчути фізичні ефекти, такі як прискорене серцебиття або пітливість.
  • Ви уникаєте ситуацій, що нагадують вам про подію. Наприклад, якщо ви потрапили в автомобільну аварію, ви можете уникнути попадання в машину або місце аварії.
  • У вас є негативні думки та почуття, через які вам важко жити. У вас можуть бути проблеми із запам’ятовуванням; відчувати гнів, провину чи сором; або у вас є більш негативні думки про себе. Ви можете почуватися спустошеним або заціпенілим. Може бути важко виявити інтерес чи щастя до занять, які вам подобалися раніше.
  • Ви нервуєте, роздратуєтесь, втрачаєте терпіння Це може ускладнити сон або заважати зосередитися на повсякденних справах, таких як робота, навчання тощо.

Якщо ви відчуваєте всі ці симптоми або деякі з них понад 1 місяць і вони реально знижують якість вашого життя, вам необхідно обговорити це з фахівцем. Консультація психотерапевта чи психіатра дозволить правильно оцінити ситуацію та вчасно вжити заходів для усунення симптомів та розпочати адекватну терапію. Не варто чекати, коли проблема стане на заваді нормального життя.

Жінки більш схильні до ПТСР

Статистика показує, що ймовірність розвитку посттравматичного стресового розладу у жінок приблизно вдвічі вища, ніж у чоловіків. Крім відмінностей у поведінці жінок і чоловіків, особливості роботи нейронів і вироблення спеціального гормону – кортиколиберину, на думку вчених, можуть пояснювати те, чому жінки більш емоційні, ніж інші, і навпаки. Про це та інші особливості ви дізнаєтеся вже найближчим часом у наступній публікації.

Comments for this post are closed.
mountins

Медитація для зняття стресу та розвитку внутрішньої стійкості

У сучасному вирі обов’язків, невизначеності та вимог стрес став для …

Розлади чутливості. Розповідає невролог

Ці симптоми можуть виникати з різних причин. Іноді, якщо ви деякий …

стрес

Жінка і стрес

Стрес є нормальною фізіологічною та психологічною реакцією на вимогливі …